Basz wicemistrzem świata

sob, 19 listopada 2016 godz. 17:49:25 skomentuj karting
Tagi: Basz

Karol Basz

Broniący prymatu w OK Karol Basz po ostrej walce ukończył finał mistrzostw świata na Bahrain International Kart Circuit na drugiej pozycji. Krakowianin finiszował 1,3 sekundy za Pedro Hiltbrandem, 20-letnim Katalończykiem z Blanes. Na trzecim stopniu podium stanął kolega Hiltbranda z zespołu CRG, Felice Tiene.

W pierwszym prefinale Basz spadł na 9 pozycję, ale przebił się na drugą, za Aleksandra Smoljara. W drugim prefinale Hiltbrand zostawił za sobą Hannesa Jankera. Smoljar i Hiltbrand rozpoczynali wieczorny finał z pierwszego rzędu. W drugiej linii ustawili się Basz i Janker, w trzeciej Noah Milell i Paavo Tonteri.

Smoljar odpadł po starcie. Hiltbrand wyprzedzał Basza i Christiana Lundgaarda. Duńczyk minął Basza na 6 okrążeniu. Następne kółko Basz ukończył jako czwarty, za Paavo Tonterim, ale na 10 okrążeniu odzyskał P4, na 14 był wiceliderem, a po 16 rundach prowadził. Lundgaard wypadł z gry po kolizji z Tiene. Trwał ostry pojedynek Basza z Hiltbrandem. Katalończyk wysforował się na czoło stawki podczas 19 okrążenia.

- Mamy za sobą bardzo emocjonujące zakończenie sezonu - mówi Karol Basz. - Ekipa Kosmic Racing jak zwykle przygotowała perfekcyjny wózek, za co serdecznie im dziękuje. Nasza współpraca w tym roku przebiegała wyśmienicie i tylko pech przeszkodził nam w osiągnięciu jeszcze lepszych rezultatów. Od samego początku weekendu mieliśmy bardzo dobre tempo, jednak nie wszystko poszło idealnie. W prefinale na torze było trochę brudu po kłopotach innych kierowców i dałem się zaskoczyć na jednym z dohamowań. Zbyt szeroki wyjazd sprawił, że musiałem odrabiać, co też mogło mieć wpływ na ostateczny wynik, gdyż bez tego wyścig był do wygrania i w finale startowalibyśmy z lepszej pozycji. Walka o koronę była natomiast bardzo zacięta. Pojedynki z Pedro, a także z innymi kierowcami, były jednymi z lepszych w mojej karierze. Manewr Hiszpana pod koniec wyścigu był bardzo odważny, choć mieścił się on w dopuszczalnych granicach. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Wicemistrzostwo świata jest wspaniałym osiągnięciem, które na pewno zapamiętam na bardzo, bardzo długo. Szkoda, że nie usłyszeliśmy tym razem Mazurka Dąbrowskiego, ale na pewno będzie jeszcze ku temu wiele okazji!. Bardzo dziękuję wszystkim fanom, którzy wspierali mnie podczas tego sezonu, a także firmie Cronic, właścicielowi sklepu RallyShop.pl, jak i ilmio, Euro Part oraz Minardi.

Victor Martins z VDK Racing triumfował w mistrzostwach świata OK Junior. Francuz, który we wrześniu debiutował w F4, wyprzedził w finale Davida Vinalesa i Théo Pourchaire'a.

Karol Basz

FINAŁ OK (22 okrążenia)
1. Pedro Hiltbrand (E) CRG/Parilla
2. Karol Basz (PL) Kosmic/Vortex +1,365
3. Felice Tiene (I) CRG/Parilla +2,557
4. Paavo Tonteri (FIN) CRG/Parilla +2,930
5. Hannes Janker (D) CRG/Parilla +3,686
6. Tom Joyner (GB) Zanardi/Parilla +3,817
7. Noah Milell (S) Kosmic/Vortex +3,996
8. Lorenzo Travisanutto (I) Tony/Vortex +4,353
9. Jean-Baptiste Simmenauer (F) Tony/Vortex +4,870
10. Ulysse De Pauw (B) Kosmic/Vortex +5,302

Fot. facebook.com/Karol-Basz-Official-Driver